3. Sınıf Origami Gemi Yapımı

Bu yazımızda sizlere ilkokul 3. sınıflarım Matematik müfredatına konu olmuş fakat bir çok seviyede kullanabileceğiniz origami gemi yapımını basit ve pratik bir şekilde anlatacağız. Yazının sonunda sizlerde resimdeki gemiye sahip olabilirsiniz.

origami gemi

 

 

Her gemi için kare bir kağıdın yarısını kullanacağız. Bu sebeple bir makasa ihtiyacımız var. Eğer küçük çocuklarla çalışıyorsanız bu üçgenleri önceden hazırlamanız makasın yol açacağı tehlikeleri önler.

1. İlk olarak kare kağıdı katlıyoruz ve tekrar açıyoruz. İzli yerden kağıdımızı kesip üçgenler elde ediyoruz.

3. sınıf origami gemi
3. sınıf origami gemi

2. Elimizde aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi 2 adet üçgen olacak. Bu üçgenleri 2 adet gemi yapmak için kullanabiliriz.

ilkokul 3 kağıt gemi yapımı
ilkokul 3 kağıt gemi yapımı

3. Dikkatlice üçgenin alt ucunu üst ucuna doğru katlıyoruz. Sonra ikinci ucunu da üst köşeye doğru katladığımızda elimizde ikinci şekil gibi bir şekil belirecek.

origami
origami

 

3. sınıf matematik
3. sınıf matematik

4. Üçgeni açın ve resimdeki gibi izler olduğunu göreceksiniz. Daha sonra ikinci resimdeki gibi üst köşeyi alta doğru katlıyoruz.

3-sınıf-matematik
3-sınıf-matematik

5. Ve şimdi daha önce katladığımız alt köşeleri tekrar yukarıya doğru kıvırıp katlıyoruz. 3. Resimde gördüğünüz gibi son olarak alt köşeyi 3 te 1 oranında okta gösterildiği gibi katlıyoruz.

3. sınıf matematik kağıttan gemi
3. sınıf matematik kağıttan gemi

6. Şimdi geminizi çevirin ve son katladığımız bölgeyi geminize dayanak olarak kullanın. Şimdi yeni bir kağıt alın ve yeni gemiler yaparak kendi filonuzu oluşturun.

origami gemi
origami gemi

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.