1.Sınıf Onluk Birlik Konu Anlatımı

1.Sınıf Matematik Doğal Sayılar Onluk Birlikleri Tanıyalım Konu Anlatımı Pdf ders notlarımızın olacağı yazımıza hoş geldiniz sevgili öğrenciler.

10 tane birlikten oluşan gruba 1 onluk denir. Yani 1 onluk, 10 tane birlikten oluşmaktadır. Birlik ise adından da anlaşılacağı üzere 1 tane nesne birliktir. Onluk ve birlik tanımlarını öğrendiğimize göre şimdi de bunlarla ilgili örnekler yaparak konuyu anlamaya çalışalım arkadaşlar.

Örnek: Aşağıdaki kurabiyelerin sayısını onluk ve birliklerine ayıralım.

Cevap: Resimde görüleceği üzere toplamda 13 adet kurabiye bulunmaktadır. 13 sayısı da 1 onluk, 3 birlikten oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde de bu durumu gösteriyoruz.

Örnek: Aşağıdaki kalemlerin sayısını onluk ve birliklerine ayıralım.

Cevap: Resimde görüleceği üzere toplamda 14 adet kalem bulunmaktadır. Üst tarafta 4 adet, hemen altında ise 10 adet kalem vardır. 14 sayısı da 1 onluk, 4 birlikten oluşmaktadır. Aşağıdaki görselde de bu durumu gösteriyoruz.

 

Örnek: Aşağıdaki misketleri onluk ve birliklerine ayıralım.

Cevap: Resimde görüleceği üzere toplamda 12 adet misket bulunmaktadır. 12 adet misketi de 1 onluk, 2 birlik olarak ayırabiliriz. Aşağıdaki görselde de bu durumu gösteriyoruz.

 

Örnek: Aşağıdaki misketleri onluk ve birliklerine ayıralım.

Cevap: Resimde görüleceği üzere toplamda 14 adet misket bulunmaktadır. 14 adet misketi de 1 onluk, 4 birlik olarak ayırabiliriz. Aşağıdaki görselde de bu durumu gösteriyoruz.

Bir cevap yazın