3.Sınıf Ağırlık Ölçüleri İle İlgili Problemler

3.Sınıf Ağırlık Ölçüleri İle İlgili Problemler ve çözümlü soruların olacağı bu yazımızda siz sevgili öğrencilerimiz için kolay, orta ve zor düzeyde seçilmiş güzel sorular bulunmaktadır.

Ağırlık problemleri genellikle okulların  2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf ve 5. sınıf seviyelerinde işlenmektedir.

Paylaştığımız örnek sorular çözümlü ve test şeklinde olacaktır.

Soru 1 : Bir kolide, her biri yarım kilogram olan 48 paket pirinç vardır. Bu koliden 16 paket pirinç satılırsa kolinin içerisinde kaç kilogram pirinç kalır?

Cevap 1 : 16 paket pirinç satılırsa geriye 48 – 16 = 32 paket pirinç kalır.

1 paket pirinç yarım kilo olduğuna göre ,

32 paket pirinç 32 / 2 = 16 kg pirinç kalmış olur.

 

Soru 2 :Bir yumurta, 50 g gelmektedir. Her birinde yarım düzine yumurta bulunan 3 koli yumurta kaç gram gelir?

Cevap 2 : 1 düzine 12 adettir. Yarım düzene ise bu durumda 12/2 = 6 yapar.

soruda 3 koli yumurta sorulmuş. Her kolide yarım düzine olduğuna göre

kolideki toplam yumurta sayısı 3 x 6 = 18 adettir.

Bir yumurta, 50 g geldiğine göre

18 x 50 = 900 gram olarak cevabı buluruz.

 

Soru 3 :Marketteki iki çeşit peynirden, teneke dekinin 4 kilogramı 16 TL, kutudakilerin 3 kilogramı 15 TL’dir. Hangi peynir daha ucuzdur?

Cevap 3 : 2 çeşit peynirinde 1 kg fiyatını bulup sorunun cevabına ulaşalım.

teneke dekinin 4 kilogramı 16 TL olduğuna göre

1 kg fiyatı 16/4 = 4 TL dir.

kutudakilerin 3 kilogramı 15 TL’ olduğuna göre

1 kg fiyatı 15/3 = 5 TL dir.

Bu durumda tenekedeki peynir daha ucuzdur.

 

Soru 4 :Ebru’nun yaş gününde alınan 1 kg pastanın çeyreği yenildi. Geriye kaç gram pasta kalmıştır?

Cevap 4 : Çeyrek 1/4 e eşittir.

1 kg pastanın çeyreği yenildi ise 1/4 ü yenilmiş olur.

Geriye ise 1 – 1/4 = 3/4 kg pasta kalır.

 

Soru 5 :3 kg vişneden 1 kilogram reçel yapılmaktadır. 13 kg reçel yapabilmek için kaç kilogram vişne gerekir?

Cevap 5 : 3 kg vişneden 1 kilogram reçel yapıldığına göre

x kg vişneden 13 kg reçel yapılır deyip eşitliği kuralım.

3.13 = x.1

x= 39 kg vişne gereklidir.

 

Soru 6 :Aynı büyüklükteki 3 karpuz 12 kg geliyor. Aynı karpuzlardan 5 tanesi kaç kg gelir?

Cevap 6 :  3 karpuz 12 kg geliyorsa

4 karpuz x kg gelir diyelim ve eşitliği kuralım.

3.x = 4.12

x= 4.4

x = 16 kg olarak cevabı buluruz.

 

Soru 7 :Tartısı 15 kg olan 5 kasa elma, yarım kilogramlık poşetlere dolduruluyor. Bu iş için kaç poşet kullanılır?

Cevap 7 : 5 kasa elmanın ağırlığı 15 kg olduğuna göre

Bunları yarım kiloluk paketlere doldurmak için

15.2 = 30 adet poşet gereklidir.

 

Soru 8 :Babam 3 paket çay aldı. Aldıkları için 45 TL ödedi. Paketlerin her birinde 3 kg çay olduğuna göre 1 kg çay kaç TL’dir?

Cevap 8 : Paketlerin her birinde 3 kg çay olduğuna göre

3 paket içerisinde toplam 3.3 = 9 kg çay vardır.

9 kg çay için toplam 45 tl ödendiğine göre

1 kg çaya ödenen para 45/9 = 5 kg olarak yanıtı buluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.