3. Sınıf Paralarımız İle İlgili Problemler

3. Sınıf Paralarımız İle İlgili Problemler ve Çözümleri etkinlikleri  için siz değerli öğrencilerimize özenle seçilmiş soruları ve detaylıca konu anlatımlı çözümlerini paylaşacağız.

Aşağıda paylaşacağımız para problemleri testi ni çalışma kağıdı üzerinde sizlerde yaparak derslerinizde daha başarılı olmanızı sağlayabilirsiniz.

Sorular ve Çözümleri

2) Bir manav 436 TL’ye elma, 385 TL’ye portakal aldı. Kaç liralık meyve aldı?

Cevap: Her iki parayı da toplamamız gerekiyor.

436 + 385 = 821 TL lik meyve alınmıştır.

 

3) Bir köylü pazara getirdiği koyunu 575 TL’ye, keçiyi ise koyundan 158 TL eksiğine sattı. Köylü bu satıştan kaç TL kazandı?

Cevap: keçiyi ise koyundan 158 TL eksiğine sattığına göre

keçinin satış fiyatı 575 – 158 = 417 TL dir.

Toplam da ise 575 + 417 = 993 TL kazanmıştır.

 

4) Babam bir fırına 836 TL, ütüye ise fırından 362 TL daha fazla ödedi. Babam toplam kaç lira harcadı?

Cevap: ütüye ise fırından 362 TL daha fazla ödediğine göre

ütüye ödenen para 836 + 362 = 1198 TL ödemiştir.

Ütü ve fırına ise 836 + 1198 = 2034 TL para ödenmiştir.

 

5) Bir manav 825 TL’ ye aldığı portakalları bir kısmı çürüdüğü için 767 TL’ye sattı. Manav kaç lira zarar etti?

Cevap: 825 – 767 = 58 TL zarar etmiştir.

 

6) 3 tane iki yüz TL, 5 tane elli, 1 tane yirmi beş TL’den kaç TL fazladır?

Cevap: 3 tane iki yüz TL = 600 TL eder.

5 tane elli = 250 TL eder

1 tane yirmi beş TL = 25 TL eder.

Üçünün toplamı ise 600 + 250 + 25 = 875 TL eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.