4. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

4. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı Pdf etkinliklerinin olacağı yazımıza hoş geldiniz sevgili öğrenciler. İşleyeceğimiz konu başlıkları şu şekildedir:  Zihinden Çıkarma İşlemi, Çıkarma İşleminde Tahmin Etme.

Çıkarma İşlemi

Doğal sayılarda çıkarma işlemi şöyle yapılır:
Sayılar, aynı basamaklar alt alta gelecek şekilde yazılır.
Çıkarma işlemine birler basamağından başlanır.
Sonra sırası ile onlar, yüzler ve binler basamaklarındaki rakamlar arasında çıkarma işlemi yapılır.

Şimdi aşağıda adım adım paylaştığımız bir örnek bulunmaktadır. Bu örneği adım adım takip ederek çıkarm aişleminin nasıl yapıldığını daha iyi anlayabileceksiniz.

Örnek: Bir koşucu 5981 metrelik yolun 367 metresini koştu. Geriye koşacağı kaç metre yolu kalmıştır?

Örnek: Aşağıdaki çıkarma işlemlerini inceleyelim.

 

Zihinden Çıkarma İşlemi

Doğal sayıları zihinden çıkarma işlemini geriye doğru ritmik sayarak yapabiliriz.

Örnek: Okulumuzda yapılan deprem tatbikatına toplam 430 öğrenci katıldı. Birinci ve ikinci kattan 300 öğrenci bahçeye çıktı. Üçüncü katta kaç öğrenci olduğunu zihinden bulalım.

Örnek: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda belediye, okulumuza 450 tane hikâye kitabı gönderdi. 300 tanesi öğrencilere dağıtıldı.
Dağıtılmayan kaç hikâye kitabı olduğunu bulalım.

 

Örnek: Bir anaokulu, sağlıklı bir sabah kahvaltısı için tavuk çiftliğinden 690 tane yumurta almıştır. Yumurtaların 60 tanesi kırılmıştır. Kaç tane sağlam yumurta kaldığını bulalım.

690’dan onar onar geri sayılmıştır.
690 – 60 = 630 tane yumurta sağlamdır

 

Çıkarma İşleminde Tahmin Etme

En yakın onluğa yuvarlama
Birler basamağı 1, 2, 3, 4 olan sayılar bulundukları sayının onluğuna; 5, 6, 7, 8, 9 olan sayılar bir sonraki onluğa yuvarlanır.

En yakın yüzlüğe yuvarlama
Onlar basamağı 1, 2, 3, 4 olan sayılar bulundukları sayının yüzlüğüne; 5, 6, 7, 8, 9 olan sayılar bir sonraki yüzlüğe yuvarlanır.

Örnek: Ayça alışveriş için 375 TL bütçe ayırmıştır. Alışveriş listesi 284 TL tutmuştur. Ayça’nın tahmini ne kadar parası kaldığını birlikte inceleyelim.

 

Örnek: Yardımlaşma konulu resim yarışmasına Yunus Emre İlkokulundan 274 öğrenci, Fatih İlkokulundan 142 öğrenci katılıyor. İki okuldan katılan öğrenci sayıları arasındaki farkı tahmin ederek inceleyelim.

“4. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı” için bir yanıt

Bir cevap yazın