4. Sınıf Toplama İşlemi Konu Anlatımı

4. Sınıf Matematik Doğal Sayılarla Toplama İşlemi Konu Anlatımı Pdf etkinliklerinin olacağı yazımıza hoş geldiniz sevgili öğrenciler. İşleyeceğimiz konu başlıkları şu şekildedir:  En Çok Dört Basamaklı Doğal Sayılarla Toplama İşlemi, Toplama İşleminde Tahmin Etme, Doğal Sayıları 100’ün Katlarıyla Zihinden Toplama.

En Çok Dört Basamaklı Doğal Sayılarla Toplama İşlemi

En fazla 4 basamaktan oluşan sayıların toplamlarını yapacağız sevgili öğrenciler. Aşağıdaki örnek sorular ile konuyu anlayabileceğinizi umuyoruz.

Örnek: Hatice, bisiklet ile salı günü 2305 metre yol gitmiştir. Ertesi gün 3500 metre daha bisiklet kullanmıştır. Hatice’nin 2 günde gittiği yolun toplam mesafesini bulalım.

 

Örnek: Rakamları farklı dört basamaklı en küçük sayı ile üç basamaklı en büyük sayının toplamını bulalım.

 

Örnek: Oğuz amcanın Mersin’de meyve bahçesi vardır. Akrabaları, bir hafta boyunca bahçedeki meyvelerin toplanmasına yardım ettiler. 3560 kilogram portakal, 2585 kilogram mandalina topladılar. Kaç kilogram meyve topladılar?

 

Toplama İşleminde Tahmin Etme

En yakın onluğa yuvarlama
Birler basamağı 1, 2, 3, 4 olan sayılar bulundukları sayının onluğuna; 5, 6, 7, 8, 9 olan sayılar bir sonraki onluğa yuvarlanır.

En yakın yüzlüğe yuvarlama
Onlar basamağı 1, 2, 3, 4 olan sayılar bulundukları sayının yüzlüğüne; 5, 6, 7, 8, 9 olan sayılar bir sonraki yüzlüğe yuvarlanır.

Onluğa yuvarlayarak yapılan tahmin sonuçları, yüzlüğe yuvarlayarak yapılan tahmin sonuçlarından gerçeğe daha yakın veriler elde etmemizi sağlar.

Örnek: Eve gelen elektrik ve doğalgaz faturalarının tutarlarının toplamını tahmin edelim. Elektrik faturası 124 TL, doğalgaz faturası 367 TL’dir

Onluğa yuvarlayarak tahmin etme:
124  ⇒  120 sayısı olarak ele alınır.
367 ⇒  370 sayısı olarak ele alınır.

Yüzlüğe yuvarlayarak tahmin etme;
124  ⇒ 100 sayısı olarak ele alınır.
367 ⇒  400 sayısı olarak ele alınır

 

Örnek: 7 – 13 yaş aralığındaki çocukların kullanımı için uygun olan basketbol toplarının kütlesi en yakın onluğa yuvarlandığında 430 gram civarındadır. İki basketbol topunun alabileceği en hafif ve en ağır kütle değerlerini inceleyelim.

Buna göre bir basketbol topunun kütlesi en az 425 gram olabilir. İki basketbol topunun kütleleri toplamı:

Buna göre bir basketbol topunun kütlesi en fazla 434 gram olabilir. İki basketbol topunun kütleleri toplamı:

 

Doğal Sayıları 100’ün Katlarıyla Zihinden Toplama

Yüzlükleri, onlukları, birlikleri gruplayıp zihinden toplayarak sonuca ulaştığımız yöntemdir sevgili öğrenciler. Örneklerle ne demek istediğimizi anlatmaya çalışalım.

Örnek: Engin amca hafta sonu pazarında cumartesi günü 248, pazar günü 100 tane limon satmıştır. Engin amcanın sattığı toplam limon sayısını zihinden toplama yöntemi ile bulalım.

Cevap: Önce sayıları çözümleyelim, Sonra çözümlenen sayıları gruplayalım. En son olarakta grupları toplayalım.

 

Örnek: 1469 TL’ye iki takım elbise alan Ahmet Bey, çocuklarına da 200 TL’ye ayakkabı almıştır. Ahmet Bey’in alışveriş için ödediği tutarı zihinden toplama yöntemi ile bulalım.

Bir cevap yazın