5. Sınıf Matematik Eş Doğru Parçası Günlük Planı

5. Sınıf Matematik Eş Doğru Parçası Günlük Planı
5. Sınıf Matematik Eş Doğru Parçası Günlük Planı

DERS PLANI

İSİM: Dilek KARACA

 

DERSİN ADI: Matematik

 

SINIF: 5/A-5/B

 

ÜNİTENİN ADI : Geometrik kavramlar ve çizimleri    

 

ÖĞRENME ALANI: Geometri ve Ölçme

 

ALT ÖĞRENME ALANI: Temel Geometrik Kavramlar ve Çizimler

 

BECERİLER: İletişim, ilişkilendirme, akıl yürütme, problem çözme

 

KAZANIMLAR: Kareli veya noktalı kâğıt üzerinde bir doğru parçasına eşit uzunlukta doğru parçaları çizer.

 

ÖNERİLEN SÜRE: 5 Ders Saati

 

ARAÇ GEREÇLER: Defter, kalem, yazı tahtası, noktalı kağıt, A4 kağıt, ders kitabı, geometri tahtası, lastikler

 

ÖĞRENME-ÖĞRETME YÖNTEM VE TEKNİKLERİ: Buluş yöntemi, araştırma ve inceleme yöntemi, gösterip yaptırma tekniği, soru cevap tekniği, anlatım tekniği

 

GİRİŞ: Öğrencilerin dikkatini çekmek için sayfa 124 teki ‘ Bil Bakalım’ kısmındaki şekiller inceletilerek doğru parçalarının uzunlukları arasında nasıl bir ilişki olduğu sorulur. Doğru parçaları arasındaki uzunlukların farkını görebilmemiz için noktalı veya kareli kağıdın önemi vurgulanır.Noktalı kağıt ve kareli kağıt hakkında bilgi verilerek işleyeceğimiz dersin konusu için bunlardan yararlanacağımızı söyleriz ve kazanımı söyleyerek öğrenciyi hedeften haberdar ederiz.

 

GELİŞME : Sayfa 125 teki şekil inceletilerek bir önceki ders ile bağlantılı olarak yorumlar yapmaları istenir.Eş doğru parçası deyince akıllarına ne geldiği sorulur.Yaptıkları yorumlara göre resimlerde var olan eş doğru parçaları buldurulur.Eş olanların neden eş oldukları olmayanların ise neden eş olmadıkları sorularak konuyu kavramaları sağlanır.

 

Sayfa 126 daki şekil inceletilir ve eş olanları bulmaları istenir.Noktalı kağıt üzerinde verilen doğru parçasına eş doğru parçaları çizmeleri istenir.Sınıfa getirilen geometri tahtası ile farklı renkler kullanılarak birbirlerine eş doğru parçaları bulmaları istenir.

 

Sınıfa getirilen noktalı kağıt üzerine birbirine paralel farklı uzunluklarda doğru parçaları çizilerek eş olanları bulmaları istenir.

 

Sınıfa getirilen noktalı kağıt üzerine farklı doğrultu ve uzunluklarda doğru parçaları çizilerek bunlar hakkında yorum yapmaları istenir.

tıkla devamını indir

“5. Sınıf Matematik Eş Doğru Parçası Günlük Planı” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.