6. Sınıf Matematik Açılar Konu Anlatımı

6. Sınıf Matematik Açılar Konu Anlatımı Pdf ders notlarının olacağı yazımıza hoş geldiniz sevgili arkadaşlar. Bu dersimizde Açı ve Açının Sembolle Gösterimi, Bir Açıya Eş Bir Açı Çizme, Komşu, Tümler, Bütünler ve Ters Açılar konularını işleyeceğiz.

Konu anlatımı dersimizden sonra dilerseniz 6. Sınıf Matematik Açılar Soruları ve Çözümleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

açılar

Açılar

Başlangıç noktaları aynı olan iki ışın doğrusunun birleşmesi sonucu açılar oluşur. Bahsettiğimiz bu ışınların başlangıç noktası olan ortak uç, açının köşesini oluşturur. Meydana gelen açı, bulunduğu düzlemi iç bölge ve dış bölge olarak ikiye ayırır. Açının iç bölgesi dediğimiz alan açının kolları arasında kalan bölgedir. Bunun dışında bir de açının üzeri başka bir deyişle kendisi vardır. Bu iki bölgede bulunmayan noktalar açının üzerinde olur.

Açılara adlandırılırken köşe noktasındaki harfi ortaya getirilir. Sağdan ve soldan başlayarak 3 büyük harf ile veya sadece köşe noktasındaki büyük harf ile adlandırılır.

CDE veya EDC veya B açısı biçiminde gösterilir.

Gösterilen bir açıyı iki eş açıya ayıran ışın doğrusuna açı ortay adı verilir. Başka bir deyişle açıortay açıyı ortalayan anlamına gelir. Açıortay açının iç bölgesinde bulunur. Açıortayın ayırdığı açılara ölçüleri eşit olduğu için eş açılar adı verilir.

Komşu Açılar

Komşu açılar köşeleri ve bir kenarları ortak olan açılardır. Komşu açı denmesinin sebebi yan yana olmasıdır, bu sebeple komşu açıların bir duvarları ortaktır.

Tümler Açılar

Tümler açılar ölçüleri toplamı 90 derece olan iki açıdır. Bu açılar eğer birbirlerine komşu ise komşu tümler açılar adı verilir. Herhangi bir açının tümleri ya da tümleyeni sorulduğunda 90 dereceden çıkarılır.

50 derecenin tümleyeni 40 derece olur. A açısın tümleyeni 90-A  olur.

Bütünler Açılar

Bütünler açı iki açının ölçüleri toplamı 180 derece olduğunda oluşur. Bu açılar eğer birbirlerine komşuysa komşu bütünler açılar adı verilir. Bir açının bütünleri ya da bütünleyeni sorulduğunda 180 dereceden çıkarılır.

150 derecenin bütünleyeni 30 derece olur. A açısın bütünleyeni 180-A olur.

Ters Açılar

Kesişen iki doğru üzerinde meydana gelen 4 açıdan zıt taraflara bakan açılara ters açılar adı verilir. Ters açıların ölçüleri eşittir.

Dar Açı

Ölçüsü 0 (sıfır) derece ile 90 derece arasında olan açılara dar açı adı verilir.

Dik Açı

Ölçüsü 90 derece olan açılara dik açı adı verilir.

Geniş Açı

Ölçüsü 90 derece ile 180 derece arasında olan açılara geniş açı adı verilir.

Doğru Açı

Ölçüsü 180 derece olan açılara doğru açı adı verilir.

Tam Açı

Ölçüsü 360 derece olan açılara tam açı adı verilir.

“6. Sınıf Matematik Açılar Konu Anlatımı” için 4 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.