6. Sınıf Matematik Alan Ölçüleri

ALAN ÖLÇÜLERİ

Bütün yüzey şekillerinin kapladığı bir yer alanı vardır. Pencere, halı, arsa, sınıf tahtası, tarla, duvar…. gibi yüzeylerin alanları vardır.

Yüzeylerin büyüklüklerini ölçmek için belli yüzeyler birim olarak seçilir ve bir yüzeyde, birim olarak seçilen yüzeyin kaç tane olduğu bulunur.

METREKARE

Alan ölçüsünün temel birimi metrekaredir. Metrekare, kenar uzunluğu 1 metre olan karenin alanıdır. Kısacası m2 olarak yazılır ve metrekare olarak okunur.

1 m2 nin anlamı : Kenar uzunluğu 1 m olan karenin alanını hesaplayabilmek için, kenar uzunluğu kendisi ile çarpılır.

1 m x 1 m = 1m2

alan ölçüleri
alan ölçüleri

METREKARENİN ASKATLARI

Desimetrekare : Kenar uzunluğu 1dm olan karenin alanına, 1 desimetrekare denir. Desimetrekare kısaca, dm2 biçiminde yazılarak, “desimetrekare” diye okunur.

Santimetrekare : Kenar uzunluğu 1cm olan karenin alanına, 1 santimetrekare denir. Santimetrekare kısaca, cm2 biçiminde yazılarak, “santimetrekare” diye okunur. 1 dm2 nin içinde yüz tane cm2  vardır.

Milimetrekare : Kenar uzunluğu 1mm olan karenin alanına, 1 milimetrekare denir. Milimetrekare kısaca, mm2 biçiminde yazılarak, “milimetrekare” diye okunur.

Alan ölçüsü birimleri, yüzer yüzer büyür ve yüzer yüzer küçülürler.

olculer

Kilometrekare : Kenar uzunluğu 1km olan karenin alanına, 1 kilometrekare denir. Kilometrekare kısaca, km2 biçiminde yazılarak, “kilometrekare” diye okunur.

1 km2 = 1000 000 m2 dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.