6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159-164

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Öğün Yayınları Sayfa 159-164 için 2019 – 2020 yeni öğretim yılında çıkmış olan soruları bu yazımızda bulabilirsiniz arkadaşlar.

Soru: Bir kavanoz reçelin fiyatı 3,25 TL ise 7 kavanoz reçelin kaç TL olduğunu bulunuz.

Cevap: Bir kavanoz reçelin fiyatı 3,25 TL olduğuna göre

7 kavanoz reçelin fiyatı 3,25×7 = 22,75 yapar.

 

Soru: Tanesi 1,35 TL olan kalemlerden bir düzine alan Ayşe, kasiyere 20 TL vermiştir. Kasiyer, Ayşe’ye kaç TL para üstü verir?

Cevap: Bir düzinede 12 adet kalem olduğuna göre

1,35×12 = 16,2 yapar.

20 tl den de geriye

20 – 16,2 = 3,8 tl kalır.

 

Soru: (3,8 + 1,24) • 0,5 işleminin sonucu kaçtır?

Cevap: işlemi yaparsak

= 5,04 . 0,5

= 2,52 olur.

 

Soru: 2,5 saatte 212,5 km yol giden bir aracın saatteki hızının kaç km olduğunu bulunuz.

Cevap: 2,5 saatte 212,5 km yol gidiyorsa

1 saatte (1.212,5) : 2,5 olur.

Bu işleminde sonucu 425 olur.

 

Soru: Tuncay bir elektronik eşya satan mağazadan 6 adet USB disk alıyor. Kasiyere 73,5 TL ödeyen Tuncay’ın bir USB diske kaç TL ödediğini bulunuz.

Cevap: 6 adet USB disk için 73,5 TL ödediğine göre

1 adet için 73,5/6 = 12,25 tl ödeme yapar.

 

Soru: 3,5 kg bezelyeye 28 TL ödeyen Hasan Bey, bezelyenin kilosunu kaç TL’den almıştır?

Cevap: 3,5 kg bezelyeye 28 TL ödediğine göre

1 kg bezelyeye 28/3,5 = 8 tl ödeme yapar.

 

Soru: Burcu okuluna gitmek için Ankaray metro hattını kullanmaktadır. Burcu, 20 binişlik indirimli karta 26 TL ödediğine göre bir biniş ücretini bulunuz.

Cevap:  20 binişlik indirimli karta 26 TL ödediğine göre

1 binişlik için 26/20 = 1,3 tl ödemiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.