8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 174

8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Kök e Yayınları Sayfa 174 için 2019 – 2020 yeni öğretim yılında çıkmış olan soruları bu yazımızda bulabilirsiniz arkadaşlar.

Soru: Bir araç, saatte 80 km hızla gidiyor. 1 saatte 80 km, 2 saatte 160 km, 3 saatte 240 km, 4 saatte 320 km, 5 saatte 400 km yol alıyor. Bu duruma uygun doğru grafiğini çizerek doğrunun denklemini yazınız.

Cevap:  Grafiğimiz yol-zaman grafiği olmalıdır. Örneğin y ekenimizde yol, x eksenimizde ise zaman değerleri olsun.

Alınan yol miktarına oranla zaman miktarına aynı oranda arttığına göre grafiğimiz aşağıdaki gibi olur.

 

Soru:  Bir evde sıcak su, şofben ve güneş enerjisi ile sağlanmaktadır. Aralık, ocak ve şubat aylarında sadece şofben kullanılmaktadır. Güneş enerjisi deposunda 60 L su olduğuna göre kış aylarında deponun durumunu gösteren grafiği çizerek doğrunun denklemini yazınız

Cevap: Grafiğimizde su ve ay miktarını ögteren eğerler olmalıdır.

Örneğin y ekenimizdekilere su, x eksenimizdekilere de ay değerlerini yazarsak grafiğimiz aşağıdaki gibi olur.

 

Soru:  Bir taksinin taksimetresi açılış ücreti olarak 3 TL ile başlamakta ve ücret, her kilometrede 2 TL artmaktadır. Alınan yol ile ödenen ücret arasındaki ilişkinin denklemini yazınız. Bu durumla ilgili bir tablo oluşturarak taksinin hareketinden itibaren 6 km yol alana kadar ödenecek ücreti bulunuz. Tabloya göre denklemin grafiği çiziniz.

Cevap: Soruda verilenelre göre denklemimiz y=3+2x olur.

Ücretin başlangıç miktarı 3 tl odluğuna göre y eksenimizdeki dğer 3 ten başlamalı ve y=3+2x denklemine göre grafik aşağıdaki gibi çizilmelidir.

 

Soru: Yağız Türkçeyi etkili kullanan bir yazar olmak istiyor. Bunun için her gün 50 sayfa kitap okuyor. Yağız’ın bir haftada okuduğu sayfa sayısı ile ilgili aşağıdaki tabloyu doldurunuz. Tablodaki verileri gösteren doğru denklemini yazarak grafiğini çiziniz.

Cevap: Bir haftada 7 gün olduğuna göre 1 den 7. güne kadarokunan kitap sayıları aşağıdaki gibi olur.

Denklemimiz de y=50x olur.

Bir cevap yazın