9. Sınıf Matematik Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 165

9. Sınıf Matematik Kitabı Cevapları Pasifik Yayınları Sayfa 165

Soru: 48 yolcusu bulunan bir otobüsten 8 erkek ve 4 bayan yolcu inince geriye kalan bayan yolcuların sayısı, erkeklerin sayısının 2 katı oluyor. Buna göre ilk durumda otobüsteki erkek yolcu sayısını bulunuz.

Soru: Bir çiftlikteki 25 hayvanın bir kısmı tavuk, geriye kalanı ise koyundur. Bu çiftlikteki hayvanların ayak sayısı 82 olduğuna göre çiftlikteki koyun sayısını bulunuz.

Soru: Bir pansiyondaki 31 odanın bir kısmı 2 yataklı, bir kısmı da 3 yataklıdır. Bu pansiyondaki toplam yatak sayısı 78 olduğuna göre 3 yataklı oda sayısını bulunuz.

Soru: Bir öğrenci, okul merdivenlerini üçer üçer çıkıp, ikişer ikişer inmektedir. Öğrencinin inerken attığı adım sayısı, çıkarken attığı adım sayısından 10 fazla olduğuna göre bu merdivenin basamak sayısını bulunuz.

Soru: 81 cm yükseklikten bırakılan basket topu, yere değdikten sonra bir önceki yüksekliğinin 3 2 ü kadar yükselmektedir. Buna göre basketbol topu 3 kez yere değdiğinde almış olduğu toplam yolu bulunuz.

Soru: Belli bir miktar sütün ağırlığının 5 2 inden kaymak elde ediliyor. Elde edilen kaymaktan da ağırlığının 7 2 si kadar tereyağı çıkmaktadır. Buna göre 12 kg lık tereyağı elde etmek için kaç kg süte ihtiyaç olacağını bulunuz.

Soru: Bir annenin yaşı, 6 yıl arayla doğan iki çocuğunun yaşları toplamının iki katına eşittir. Büyük çocuk doğduğunda anne 27 yaşında olduğuna göre küçük çocuğun bugünkü yaşını bulunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir