Annesi, Ahmet’in bakkaldan 3 paket makarna almasını istedi. Ahmet,

Soru: Annesi, Ahmet’in bakkaldan 3 paket makarna almasını istedi. Ahmet, bakkaldan 3 paket makarna ile 1 paket çikolata aldı. Bakkal, Ahmet’in 2 paket makarna aldığını düşünerek ona fazla para üstü verdi. Bunu fark eden Ahmet, kendisine fazladan verilen 2,25 TL’yi bakkala iade etti. Ahmet’in bu davranışını çok beğenen bakkal da çikolatayı Ahmet’e hediye etti. Çikolatanın fiyatı, makarnanın fiyatının 5 1 ’i kadar olduğuna göre Ahmet’in alması gereken para üstünü hesaplayınız.

Cevap: Bakkal, Ahmet’in 2 paket makarna aldığını düşünerek ona 2,25 tl fazladan para üstü verdiğine göre 1 paket makarnanın fiyatı 2,25 tl dir.

Çikolatanın fiyatı, makarnanın fiyatının 5 1 ’i kadar olduğuna göre çikolatanın fiyatı 2,25/5 = 0,45 tl dir.

Ahmet, bu yaptığı davranış sonrası çikolatayı bedavaya aldığına göre para üstü olarak çikolatanın para miktarını alacaktır.

Çikolatada 0,45 tl olduğuna göre

Ahmet’in alması gereken para üstü 0,45 tl dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.