Bir manav 650 gramlık torbalar hâlinde hazırladığı kayısıları,

Soru: Bir manav 650 gramlık torbalar hâlinde hazırladığı kayısıları, torbası 5 TL’den satmaktadır. Manav 14 kg 300 g kayısı sattığına göre bu satıştan kaç lira kazanmıştır?

A) 110
B) 95
C) 78
D) 65

Cevap: 1 kg = 1000 gram olduğuna göre, 14 kg=14000 gram yapar. O halde

14 kg 300 g = 14 000 + 300 = 14300 gram olur. Bunu da bir paketin ağırlığına bölersek;

14300/650 = 22 adet paket yapar.

1 tane paketin satış fiyatı 5 TL olduğuna göre 22 paketin satış fiyatı;

22×5 = 110 TL yapar. Yani manav bu satıştan 110 lira kazanmıştır.

 

Bir cevap yazın