Bir markette 10 kilogram peynir 90 TL’ye alınıp bir kilogramı 15 TL’ye satılıyor.

 

Soru: Bir markette 10 kilogram peynir 90 TL’ye alınıp bir kilogramı 15 TL’ye satılıyor. Bir kilogram peynirde kaç lira kazanılır?

Cevap: markette 10 kilogram peynir 90 TL’ye alındığına göre 1 kg için ödenmiş parayı bulalım.

10 kg için 90 lira ödeniyorsa

1 kg için x tl ödensin diyelim.

90.1=10.x olur. Buradan da x değerini 9 tl olarak buluruz.

soruda 1 kg mı 15 tl ye satıldığı belirtilmiş.

O halde 15-9=6 tl kar elde edilmiştir. 1 kg peynirden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.