2. Sınıf Matematik Çarpma İşlemi Gerektiren Problemler

2. Sınıf Matematik Çarpma İşlemi Gerektiren Problemlerin çözümleri ile birlikte paylaşımını yapacağımız yazımıza hoş geldiniz sevgili öğrenciler.

Sorular, 2. sınıfa özel olarak seçilip hazırlanmıştır. Anlaşılmayan bir yer olursa yorum bölümüne yazarak bizlere bildirebilirsiniz.

 

Soru: Yakup 8 yaşındadır. Annesinin yaşı Yakup’un yaşının 4 ile çarpımına eşittir. Buna göre annesi kaç yaşındadır?

Cevap: Annesinin yaşı Yakup’un yaşının 4 ile çarpımına eşit olduğuna göre

8×4 = 32 olur. Yani annesi 32 yaşındadır.

 

Soru:  Mert’in kumbarasından 5 tane 10 TL çıkmıştır. Mert’in kumbarasından çıkan paranın tamamı kaç TL’dir?

Cevap: 5 tane 10 tl çıktığına göre bu iki değeri çarparsak birbiri ile toplam parayı bulmuş oluruz.

5×10 = 50 TL para çıkmıştır kumbaradan

 

Soru: Mustafa, 10 ineğinin her birinden dörder kova süt sağdı. Toplam kaç kova süt sağmıştır?

Cevap: 10 ineğinin her birinden dörder kova süt sağdığına göre

Toplam da 10×4 = 40 litre süt sağmıştır.

 

Soru: Bir teneke peynirin fiyatı 9 TL’dir. Babam 4 teneke peynir almak için kaç TL verir?

Cevap:  Bir teneke peynirin fiyatı 9 TL olduğuna göre

4 teneke peynirin fiyatı

4×9 = 36 TL vermiş olur.

 

Soru: Ablam her birinde 8 bardak olan 5 kutu bardak aldı. Kutularda toplam kaç bardak vardır?

Cevap: Her kutunun içerisinde 8 adet bardak olduğuna göre

5 kutu içerisinde 5×8 = 40 adet bardak vardır.

 

Soru: Giray yabancı İnternet sitelerinden, ihtiyaçları doğrultusunda faydalanmak için İngilizce öğrenmek istiyor. Günlük 10 yeni kelime öğrenen Giray, 3 günde kaç tane yeni kelime öğrenir?

Cevap: Günlük 10 yeni kelime öğrendiğine göre

3 günde 3×10 = 30 adet yeni kelime öğrenmiş olur.

 

Soru: İpek her birinde 3 adet çikolata olan 9 paket çikolata aldı. İpek toplam kaç adet çikolata almıştır?

Cevap: Her bir paket içerisinde 3 adet çikolata olduğuna göre

9 paket çikolata içerisidne 9×3 = 27 adet çikolata vardır.

Doğal Sayılarla Bölme İşlemi Problemleri 2. Sınıf

Doğal Sayılarla Bölme İşlemi Problemleri 2. Sınıf Matematik dersinde işlenen örnek soruların çözümlerini paylaşacğaız sevgili arkadaşlar.

Konu içeriğimizde aşağıdaki başlıkların içerikleri olacaktır.

Bölme İşlemini Kavrayalım

Bölme İşlemi Yapalım

 

2. Sınıf bölme işlemi gerektiren problemlerin çözümlerine geçelim arkadaşlar.

 

Soru: 20 kalemi 4 arkadaş eşit olacak şekilde paylaşıyor. Her birine kaç kalem düşer?

Cevap: Toplamda 20 adet kalem olduğuna göre

4 arkadaş 20:4 = 5 adet düşecek şekilde paylaşır.

 

Soru: 16 tane kitabı 4 rafa eşit olarak paylaştırırsam her rafta kaç kitap olur?

Cevap: Kitapları eşit olarak paylaştırmamız için verilen değerleri birbirine bölmemiz gerekiyor

16:4 = 4 olur.

Yani her bir rafa 4 adet kitap düşer.

 

Soru: 20 öğrenci ikişerli kaç grup oluşturur?

Cevap: ikişerli grup istendiğine göre

20:2 = 10 adet grup oluştururlar.

 

Soru: Günde 3 ekmek tüketen bir aile 12 ekmeği kaç günde tüketir?

Cevap: Günde 3 ekmek tüketildiğine göre

12 ekmeği, 12:3 = 4 günde tüketmiş olur.

 

Soru: İki deste kalemi 5 kişi eşit olarak paylaşıyor. Her birine kaç kalem düşer?

Cevap: İki deste kalem, 2×10 = 20 adet yapar.

20 adet kalemide 5 kişi

20:5 = 4 adet kalem düşecek şekilde paylaşmış olur.

 

Soru: Bölüneni 18, böleni 2 olan bir bölme işleminde bölüm kaçtır?

Cevap: Yani 18:2 değeri bize soruluyor arkadaşlar.

18:2 = 9 olarak bölüm sonucunu bulmuş oluruz.

 

Soru: 20 TL’si olan Yiğit, tanesi 4 TL olan kitaptan kaç tane alabilir?

Cevap: Verine değerleri birbirine bölmemiz gerekiyor.

20:4 = 5 adet kitap alabilir.

Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi Problemleri 2. Sınıf

Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi Problemleri 2. Sınıf Matematik dersinde işlenen örnek soruların çözümlerini paylaşacğaız sevgili arkadaşlar.

Konu içeriğimizde aşağıdaki başlıkların içerikleri olacaktır.

Çarpma İşlemini Kavrayalım

Çarpma İşleminde 1 ve 0’ın Etkisini Açıklayalım

Çarpma İşlemi Gerektiren Problemleri Çözelim

 

2. Sınıf çarpma işlemi gerektiren problemlerin çözümlerine hemen başlayalım arkadaşlar.

 

Soru:  Mert’in kumbarasından 5 tane 10 TL çıkmıştır. Mert’in kumbarasından çıkan paranın tamamı kaç TL’dir?

Cevap: 5 tane 10 tl çıktığına göre bu iki değeri çarparsak birbiri ile toplam parayı bulmuş oluruz.

5×10 = 50 TL para çıkmıştır kumbaradan

 

Soru: Mustafa, 10 ineğinin her birinden dörder kova süt sağdı. Toplam kaç kova süt sağmıştır?

Cevap: 10 ineğinin her birinden dörder kova süt sağdığına göre

Toplam da 10×4 = 40 litre süt sağmıştır.

 

Soru: Bir teneke peynirin fiyatı 9 TL’dir. Babam 4 teneke peynir almak için kaç TL verir?

Cevap:  Bir teneke peynirin fiyatı 9 TL olduğuna göre

4 teneke peynirin fiyatı

4×9 = 36 TL vermiş olur.

 

Soru: Ablam her birinde 8 bardak olan 5 kutu bardak aldı. Kutularda toplam kaç bardak vardır?

Cevap: Her kutunun içerisinde 8 adet bardak olduğuna göre

5 kutu içerisinde 5×8 = 40 adet bardak vardır.

 

Soru: Giray yabancı İnternet sitelerinden, ihtiyaçları doğrultusunda faydalanmak için İngilizce öğrenmek istiyor. Günlük 10 yeni kelime öğrenen Giray, 3 günde kaç tane yeni kelime öğrenir?

Cevap: Günlük 10 yeni kelime öğrendiğine göre

3 günde 3×10 = 30 adet yeni kelime öğrenmiş olur.

 

Soru: İpek her birinde 3 adet çikolata olan 9 paket çikolata aldı. İpek toplam kaç adet çikolata almıştır?

Cevap: Her bir paket içerisinde 3 adet çikolata olduğuna göre

9 paket çikolata içerisidne 9×3 = 27 adet çikolata vardır.

 

Soru: Yakup 8 yaşındadır. Annesinin yaşı Yakup’un yaşının 4 ile çarpımına eşittir. Buna göre annesi kaç yaşındadır?

Cevap: Annesinin yaşı Yakup’un yaşının 4 ile çarpımına eşit olduğuna göre

8×4 = 32 olur. Yani annesi 32 yaşındadır.