Dairenin Alanını ve Çevresini Hesaplama

İlköğretim 5. sınıftan beri gördüğümüz daire, çember gibi geometrik şekillerin çevresini ve alanının nasıl hesaplandığını öğrenelim.

 
 

Dairenin Çevresi Nasıl Hesaplanır ? 

 
 

Dairenin çevresinden kasıt çemberin uzunluğudur. Uzunluğunu hesaplamak için π.2r formülünü kullanabiliriz. r dediğimiz ifade çemberin yada dairenin yarı çapıdır.

 
 

dairenin alanı

 
 

Dairenin Alanı Nasıl Hesaplanır ? 

 
 

r yarı çaplı bir dairemiz olsun. Dairemizin alanı için  π.r formülünü kullanıyoruz. Pi sayısı dediğimiz rakam genelde 3 olarak alınır. Bu değer sorularda genelde verilir.

 
 

dairenin alanı

 
 

Hesapladığımız bu alan tüm dairenin yani O noktasındaki 360 derecelik açıya karşılık gelen alanı ifade eder. Diyelim ki biz tüm dairenin alanını değilde belli bir miktar açıya karşılık gelen daire diliminin alanını arıyoruz.  O zaman devreye oranlama giriyor. Şöyleki 360 dereceye karşılık tüm alan ise verilen açı miktarına karşılık gelen alan nedir ?

 
 

daire diliminin alanı

 
 

İşi biraz daha zorlaştıralım. Daire kesmesinin alanını hesaplama bölümüne geçelim. Şöyle yapıyoruz; daire diliminin alanından yarıçaplar ile oluşturulan üçgenin alanını çıkarıyoruz. Bu tür sorular ileri seviyee sorulardır. İlköğretim seviyesinde karşınıza çıkmaz. Çünkü soruya trigonometri konusu da girmiştir. Sinüsler, cosünüsler vs. Lise sınıflarında göreceğiniz tiplerdir.

 
 

daire kesmesinin alanı

 
 

Dairenin çevresi ve alanı ile ilgili ÇÖZÜMLÜ SORULAR için kategorimize bakabilirsiniz. TIKLAYIN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.