Dairenin ve Daire Diliminin Alanı Formülü – Dairenin Çevre Formülü

Diarenin alanı formülü, Daire diliminin alanı formülü, Dairenin Çevre Formülü, Dairenin alanı hesaplama, daire alanı formülleri ile ilgiili tüm formülleri bu yazımızda çözümlü örnek sorular ile birlikte paylaşacağız sevgili arkadaşlar.

Dairenin Çevresi Nasıl Hesaplanır ? 

Dairenin çevresinden kasıt çemberin uzunluğudur. Uzunluğunu hesaplamak için π.2r formülünü kullanırız. r dediğimiz ifade çemberin ya da dairenin yarı çapıdır.

dairenin alanı

Örnek bir soru: Yarıçapı 4 cm olan dairenin çevresini bulunuz.(π=3 alınız.)

Dairede çevre formülümüz; 2.π.r demiştik. Soruda verilenleri formülde yerine koyarsak;

2.3.4 = 24 cm olarak buluruz.

 

Dairenin Alanı Nasıl Hesaplanır ? 

r yarı çaplı bir dairemiz olsun. Dairemizin alanı için  π.r formülünü kullanıyoruz. Pi sayısı dediğimiz rakam genelde 3 olarak alınır. Bu değer sorularda genelde verilir.

dairenin alanı

Örnek bir soru: Yarıçapı 6 cm olan dairenin alanını bulunuz.(π=3 alınız.)

Dairede alan formülümüz; π.r² demiştik. Soruda verilenleri formülde yerine koyarsak;

3.6²

3.36 = 108 cmkare olarak buluruz.

 

Hesapladığımız bu alan tüm dairenin yani O noktasındaki 360 derecelik açıya karşılık gelen alanı ifade eder. Diyelim ki biz tüm dairenin alanını değilde belli bir miktar açıya karşılık gelen daire diliminin alanını arıyoruz.  O zaman devreye oranlama giriyor. Şöyleki 360 dereceye karşılık tüm alan ise verilen açı miktarına karşılık gelen alan nedir ?

daire diliminin alanı

 

 

 

 

 

İşi biraz daha zorlaştıralım. Daire kesmesinin alanını hesaplama bölümüne geçelim. Şöyle yapıyoruz; daire diliminin alanından yarıçaplar ile oluşturulan üçgenin alanını çıkarıyoruz. Bu tür sorular ileri seviyee sorulardır. İlköğretim seviyesinde karşınıza çıkmaz. Çünkü soruya trigonometri konusu da girmiştir. Sinüsler, cosünüsler vs. Lise sınıflarında göreceğiniz tiplerdir.

daire kesmesinin alanı

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın