Hediyelik eşya satan bir mağazada, alınan bir hediyeyi paketlemek için 3 farklı

Soru: Hediyelik eşya satan bir mağazada, alınan bir hediyeyi paketlemek için 3 farklı desende hediye paketi ve bu paketlere yapıştırılmak üzere 2 farklı renkte kurdele vardır. Bu mağazadan 2 farklı hediye alan bir müşteri, bu hediyeleri kaç farklı şekilde paketlettirip üzerlerine kurdele yapıştırtabilir?

Cevap: Yukarıdaki soruda, 2 hediyeyi 3 farklı desen ve 2 farklı kurdele kullanarak kaç farklı şekilde paketleyebileceğimiz sorulmuş.

Soruda dikkat etmemiz gereken nokta, hediyelerin farklı paketlenmesi sorulmuş. Eğer farklı denmeseydi 6×6’dan 36 farklı seçeneğimiz olurdu fakat bizden farklı olarak istenmiş.

Hediye paketleri için sırayla “a, b, c” seçeneklerini atayalım. Kurdeleler için de “1, 2” seçeneklerimiz olsun.

a1, a2, b1, b2, c1, c2 hediyeleri paketleme seçeneklerimiz olmak üzere, soruda farklı dendiği için a1 paketinin kombinasyonunda “a” paketini ve “1” kurdelesini bir daha kullanamayacağız demektir. Yani kombinasyonlar;

a1 + b2 ya da a1 + c2 olabiliyor. O halde;

İlk hediye için (3×2) seçeneğimiz var, birer paket “ve” kurdele eksildiği için ikinci hediye için de (2×1) seçeneğimiz var. “Ve” bağlacını kullanmamız beraber oldukları ve çarpma işlemi yapmamız gerekiyor.

(3×2) x (2×1) = 12 farklı seçenek olarak cevabı bulmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.