LGS Mayıs Ayı Örnek Soruları ve Çözümleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 2019 yılı içerisinde her ay düzenli olarak paylaşılan LGS örnek sorularının çözümlerini ve cevaplarını paylaşacağımız yazımıza hoş geldiniz arkadaşlar.

Milli Eğitim Bakanlığının en son paylaşmış olduğu Nisan dönemi örnek problemleri daha önce sitemizde de paylaşmış ve sizlerden olumlu dönüşler almıştık.

MEB tarafından her ay sayısal (matematik, fen bilgisi) ve sözel (türkçe) alanlar için örnek sorular paylaşılmaktadır. Bu sorular bu zamana kadar her ayın 20 si ile 25 i arasında paylaşıldı arkadaşlar.

Bu nedenle de 20 Mayıs tarihinden sonra paylaşılacak olan soruların detaylıca anlatımlı çözümlerini buradan sizlerle paylaşacağız.

20 Mayıs tarihine kadar Nisan ayın da paylaşılmış olan bazı örnek soruların çözümlerini aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Soru: Demir bir çubuğun her iki tarafına özdeş disk şeklindeki kütlelerin yerleştirilmesi ile meydana gelen alete “halter” denir.
Aşağıdaki görselde kütleleri kilogram cinsinden birer tam sayı olan diskler kullanılarak oluşturulmuş bir halter verilmiştir.

Demir çubukla birlikte kütlesi 284 kg olan bu halterde kullanılan disklerden en büyüğünün kütlesi en küçüğünün kütlesinin 3, ortancanın kütlesinin 2 katıdır.
Buna göre demir çubuğun kütlesi en az kaç kilogramdır?

Çözüm: Halter üzerinde büyük, ortanca ve küçük olmak üzere diskler vardır.

Bu diskler her iki tarafta olduğuna göre 2 adet büyük, 2 adet ortanca ve 2 adette küçük disk yer almaktadır.

En büyük diskin ağırlığına 6k dersek, ortanca diskin ağırlığı 3k, en küçük diskin ağırlığı da 2 k olur. Çubuğun ağırlığına da x diyelim.

Disklerin toplamı 2.6k + 2.3k + 2.2k = 12k + 6k + 4k = 22k eder.

Çubuğun ağırlığının en küçük olma durumu sorulduğuna göre 22k yı toplam ağırlığa yani 284 e en yakın olacak şekilde yaklaştırmalıyız.

22k yı 12 ile genişletirsek 264 yapar. Bunu da toplam ağırlıktan çıkartırsak çubuğun en az ağırlığını buluruz.

284 – 264 = 20 kg olarak çubuğun ağırlığını bulmuş oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.