Marketten kilogramı 7 liradan 5 kg un, kilogramı 3 liradan 4 kg şeker ve yarım litre süt alan bir müşteri toplam 49 lira ödüyor.

Soru: Marketten kilogramı 7 liradan 5 kg un, kilogramı 3 liradan 4 kg şeker ve yarım litre süt alan bir müşteri toplam 49 lira ödüyor. Buna göre müşteri yarım litre süt yerine 1 litre süt alsaydı kaç lira öderdi?

A) 50
B) 51
C) 52
D) 53

Cevap: Sütün fiyatını bulabilmek için alınan malzemelerin fiyatlarını toplayalım.

7×5 + 3×4 + yarım litre süt = 49 lira Buradan da;

yarım litre süt = 2 lira yapar. Eğer 1 kilo süt alınsaydı 2 lira daha fazla ödenerek;

49 + 2 = 51 lira ödenecekti markete.

KategorilerGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir