Matematik Hikayeleri

Matematik Hikayeleri
Matematik Hikayeleri

 

SAYMA SAYILARI HİKAYESİ
Waclaw Sierpinskinin bir gün yeni bir eve taşınması gerekiyordu. Eşi bu ünlü matematikçinin hafızasına çok fazla güvenmediği için, tüm eşyaları ile birlikte evden dışarıya çıktıklarında şöyle söze başlamış:
– Ben şimdi bir taksi çağırmaya gideceğim, bu esnada sen de bu on sandığın başında bekle.
Karısı taksi çağırmaya giderken ünlü matematikçiyi hafifçe dalmış ve kendi kendine mırıldanır halde bırakmış. Az sonra kadın taksiyle birlikte döndüğünde, Bay Sierpinski (belki de gözünde küçük bir pırıldamayla) demiş ki:
– Sen On tane sandığımız olduğunu söylemiştin ama ben sadece dokuz tane sandık saydım.
– Hayır, ON tane var!
– Hayır, say bak: 0, 1, 2, …
RUSSELL PAPA MIYDI HİKAYESİ
Dünyaca ünlü mantıkçı Bertrand Russell bir seferinde kendisine 1+1=1 eşitliğinin verilmesi durumunda her şeyi ispat edebileceğini iddia eder. Sonra biri:
– Pekala, papa olduğunu ispat et o halde… şeklinde meydan okuyunca şu şekilde cevap verir:
– Ben biriyim, papa da biri. Bu yüzden papa ve ben biriz.

 

FERMAT TEOREMİ HİKAYESİ
Fermat’ın teoremi tarihin en meşhur ispatlanamamış problemlerinden biriydi . Onu bu kadar meşhur yapan belki de onu ortaya koyan Pierre de Fermat’nın asıl mesleği olan hukuk ile ilgili bir kitabının boş bir kenarına yazdığı nottu ve notta şöyle diyordu:
– Bu teoremin oldukça estetik bir ispatını buldum fakat bu yer bunu yazmak için yeterince geniş değil.

 

HARDY ve RAMANUJAN HİKAYESİ
Ramanujan, Putney’deki bir hastanede ölüm döşeğinde yatarken Hardy onu zaman zaman ziyarete giderdi. O gün de her zamanki ulaşım aracı olan taksi ile oraya ulaşmıştı. Ramanujan’ın kaldığı odaya girdi. Hardy, konuşma başlatmaktaki her zamanki beceriksizliği ile muhtemelen daha selamlaşmadan ve mutlaka ilk söz olarak şöyle başladı:
– Geldiğim taksinin numarası 1729′du. Bana çok alelade bir sayı gibi geldi, dedi. Ramanujan’ın buna yanıtı şöyle oldu:
– Hayır Hardy!.. Hayır Hardy!.. Çok ilginç bir sayı. İki küpün toplamı olarak iki ayrı şekilde ifade edilebilen en küçük sayı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.