Matematik Korkusu Nasıl Yenilir?

matematik korkusu
matematik korkusu

Yazımızı okumaya başladıysanız eğer ya matematik korkunuz ya da matematik korkusu yaşayan bir tanıdığınız var ve buna bir çare arıyorsunuz demektir.

Başlarken şunu söylemeliyim ki; sol beyin fonksiyonlarında sorun olmayan her birey matematiğe yatkındır ve başarabilir. Her bireyde var olan bu yetenek çevresel etkenlerden dolayı ve ya kendimizden kaynaklanan sebeplerle zamanla körelir ve ya gelişir.

Küçük yaşlardan itibaren çocuklar sayı sayarken bile başarılı olduklarında mutlu olurlar. Sayılarla ilgili yapılan tüm faaliyetler sol beynin çalıştığının göstergesidir.

Peki sonra ne oluyor da matematik kabus haline dönüşüyor.

Bir çocuk okula başladığından itibaren “dersler nasıl” sorusundan sonra “matematiğin nasıl” sorusuyla karşı karşıya kalır. Eğer matematik notu yüksekse çalışkan matematik notu düşükse tembel olarak nitelendirilir.

İkinci aşamada ise öğretmenlerin tutumu gelmektedir. Öğrenci matematik işlemlerinde hata yaptığında öğretmen ona kızar. Bu matematik adına öğrenci açısından muazzam bir yıkımdır. Öğrenimine yeni başlayan çocuk matematikten önce korkusu ile tanıştı.

Zamanla matematik dersine karşı olan korkusu arttı ve bu korku onu matematik dersinden daha da uzaklaştırdı. Matematik dersinde öğrendiklerinin aslında günlük hayatının bir parçası olduğunu farkına varamadı, başarısız olduğunu yavaş yavaş kabul etti. Bu kabul ediş matematik dersinde ömür boyu yaşayacağı başarısızlıkların ilk adımıdır.

Şunu asla unutmayınız ki matematik korkusu matematiğin temellerinin atılmaya başlandığı ilk günlerde oluşmaktadır. En etkili çözüm ilk yıllarda öğrencimize destek olmak ve ne olursa olsun bu desteği bırakmamaktır.

Eğer bunun için geç kalındıysa ve korkumuz çoktan oluşmuşsa, oluşan duvarları kırmaya çalışmak ilk adım olacaktır ve doğru bir yönlendirmeyle öğrencimiz doğuştan gelen yeteneğinin farkına varacaktır.

Matematik Denildiğinde Aklımıza İlk Gelenler

  • En sevdiğim ders / En sevmediği ders. ( Arası genelde yoktur.)
  • Matematik çok sıkıcı.
  • Matematik zordur.
  • Matematiğe kafam çalışmıyor.
  • Yapanlar çok zeki.
  • Matematik Öğretmenleri çok gıcıktır.
  • Kafam almıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.