Matematik Korkusunu/Nefretini Nasıl Bitirebiliriz?

Matematik dersine olan ilginin azlığı ve sevilen dersler arasında ismi en az geçen ders olması ve her türlü şikayetin en fazla geldiği şeklindeki problemler Matematik Öğretmenlerinin en fazla yakındığı konulardır.

Bu sorunu aşmak hem biz öğretmenlerin hem de velilerin çok önem verdiği bir konu. Peki nasıl aşabiliriz bu problemi? Öğrencilerimize matematiği nasıl sevdirebiliriz? Onlardaki matematik korkusunu nasıl yenebiliriz?

Bu soruların cevaplarını ders içerisinde yapılan etkinlikler veya okuldaki ortam içerisinde aramak yerine bence bizzat hayatın içerisine bakmak gerekir. Bu noktada en önemli olan his “özgüven” olarak ortaya çıkıyor. Özgüveni olmayan öğrenci matematiğe yapamayacağını düşünerek başlıyor ve sonun öğrenilmiş bir çaresizlik içerisinde durumu kabulleniyor, Bu sürecin sonucunda öğrencinin inandığı kavram kendini gerçekleştiriyor ve başarısızlık geliyor.

Yapmamız gereken şey aslında çok basit, çocuklarımıza matematiğin yapılamayacak bir şey olmadığını, önyargıyla başlanmazsa herşeyin çok daha farklı olacağını aşılayabilirsek, yukarıda bahsettiğim “öğrenilmiş çaresizlik” ve “kendini gerçekleştiren kehanet” kavramları ortadan kalkacak ve başarı kendiliğinden gelecektir.

Bol matematikli günler dilerim.

matematik-korkusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.