Resimlerde kırmızı çizgilerle belirtilmiş açıları dar, dik, geniş ve doğru açı olarak sınıflandırınız.

Soru: Resimlerde kırmızı çizgilerle belirtilmiş açıları dar, dik, geniş ve doğru açı olarak sınıflandırınız.

 

3. Sınıf Milli Eğitim Matematik ders kitabı sayfa 90 daki çözelim öğrenelim bölümünün sorularından ilki olan soruda a, b, c ve ç şıkkı altında 4 tane resim verilmiş. Bu resimlerde işaretlenen gösterilen açıların cinslerini sormakta. Şimdi cevaplarını detaylı bir şekilde anlatalım, soruları çözelim.

 

A şıkkında bir bileklik verilmiş. Düm düz bir şekilde. Bu 180 derecelik bir açı oluşturmuş. Doğru açı tanımını hatırlarsanız 180 derecelik açılardı. Doğru açılara örnek için alttaki örnek resimimizede göz atabilirsiniz.

Doğru açı = 180 derece
Doğru açı = 180 derece

 

B şıkkında bir kitap örneği verilmiş. Kitabın orta sayfaları açılmış ve sayfaların arasında oluşan açının cinsinin ne olduğu sorulmakta. A şıkkına benzer bir açı oluşmuş ama tam düz oluşmamış. Yani 180 dereceden küçük ama 90 derecelik dik açıdan da büyük bir açı oluşmuş. bunun adına geniş açı diyorduk hatırlarsanız.

 

C şıkkında ise çekiş verilmiş. Çekicin sapı ile baş kısmındaki demirin birbirleri ile yaptığı açıyı sormakta. Bu tip açılara dik açı diyoruz. Dik açılara örnek olarak bir çok şey verebiliriz. Kare şekillerin, dikdörtgen şekillerin kenarlarının birbirleri ile yaptığı açılarda bir dik açı örneğidir.

 

Ç şıkkında ise bir teleskopun ayaklarının birbirleri ile yaptığı açının cinsi sorulmuş. Bu açının çekiç örneğindeki açıdan daha küçük bir açı olduğu görülmekte. Bu tip açılara ise dar açı diyoruz. Dar açı örnekleri olarak parmaklarımızın birbirleri ile yaptığı açılar diyebiliriz.

“Resimlerde kırmızı çizgilerle belirtilmiş açıları dar, dik, geniş ve doğru açı olarak sınıflandırınız.” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.