Silindir Alanı ve Hacmi Hesaplama

Silindir nedir diye soruyorsanız silindir geometrik bir şekildir. 7. sınıf öğrencilerinin karşılaştığı ders konusudur. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse konserve kutusu, soba borusu bir silindirdir. Bir dikdörtgenin kenarı etrafında döndürülmesi ile oluşan şekildir. Bir karton düşünün bir kenarı etrafında çevirip rulo yapıyoruz. Elde edilen şekil silindirdir. Taban ve üst kısmındaki daireler birbirine paralel ve alan, çevre boyutları eşittir. Silindirin alanı ve çevresi formülü nedir bakalım.

 
 

Silindirin Alanı Nasıl Hesaplanır ?

Silindirin alanını iki parça halinde hesaplayabiliriz. Yanal alan + taban, tavan alanlar. (Taban ve tavan alanı eşit olacağından birini bulup 2 ile çarpabiliriz.)

Yanal Alan : Silindirin tabanındaki dairenin çevresi(2.π.r) * yükseklik (h -Yanal alan aynı zamanda silindiri oluşturan dikdörtgeninde alanıdır. Çevre dediğimiz uzunluk bir kenarı, yükselikte diğer kenarın uzunluğudur.)

Taban- tavan daire alanı : Yarı çapı verilen bir dairenin alanı formülüdür. π.r.r 2 tane olduğu için 2 pi r kare

Kısacası;

Silindirin Alan Formülü = 2.π.r.h + 2.π.r.r

silindirin alanı formülü

 
 

Silindirin Hacmi Nasıl Hesaplanır ?

Hacim = Taban alanı – Yükseklik

Hacim = π.r.r.h

Hacim, kapladı yerdir. Silindirin uzayda kapladığı yeri bulmak için silindirin taban alanı ile yüksekliğiniz çarpmamız gerekir. Alana göre daha kolay hesaplanır. Taban yarı çapı ve yükselik bilgisi sorularda verilir yada dolaylı yollardan hesaplamamız gerekir. Aşağıdaki örneğe bakabilirsiniz.

silindirin hacmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.