Zeynep bakkaldan 2 paket makarna, 1 paket çay ve 2 ekmek alıyor.

Soru: Zeynep bakkaldan 2 paket makarna, 1 paket çay ve 2 ekmek alıyor. Bir paket makarnanın fiyatı, bir paket çayın çeyreği kadar ve ekmeğin fiyatının da 2 katı kadardır. Bir paket çay 8 TL ise Zeynep bakkala kaç lira öder?

Cevap: Bir paket çay 8 TL olduğuna göre

Bir paket makarnanın fiyatı, bir paket çayın çeyreği kadar ifadesinden makarnanın fiyatı 8/4= 2 TL dir.

Bir paket makarnanın fiyatı, ekmeğin fiyatının 2 katı olduğuna göre

ekmeğin fiyatı da 2/2=1 TL dir.

Son durumda makarna, 2 tl, ekmek 1 tl ve çay da 8 tl dir.

2 paket makarna, 1 paket çay ve 2 ekmek için ise bakkala

2.2 + 8 + 2.1

=4 + 8 + 2 = 14 tl ödeme yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.